HAKKIMIZDA

35 yıl önce 1978'de Eskişehir’in Hamamyolu caddesinde başlayan bir öykü.

Kurucusu Fuat Gürcüoğlu henüz 23 yaşında ve yüksek öğretimini yeni tamamlamış genç bir girişimci. Öğrencilik yıllarında ayaküstü karın doyurulabilecek bir mekânın eksikliğini hissettiği için, sokak arasında bulduğu 7 metrekarelik bir apartman boşluğunda Pino serüvenini başlattı.

Henüz hamburger adının dahi yaygınlaşmadığı ülkede, el yordamı ile hamburgerciliğe soyunmak önemli bir adımdı. Kullanılacak pişirme ünitelerini temin etmek için yabancı dergi ve reklam ürünlerin model alınması ve küçük sanayi atölyelerinde deneme yanılma üretimi, bu öykünün önemli bir bölümüydü.
Pino’larda bu güne kadar lezzeti değişmeksizin hizmete sunulan ürün reçeteleri, o yıllarda çeşitli yörelerden gelen öğrencilerin tadım testleri sonucunda ortaya çıkarıldı. Bugünkü lezzetlere kadar korunan bu doğru karar Pino'ya ayrı bir heyecan ve birliktelik duygusu kazandırmıştır.

Hangi yemek kültüründen gelmiş olursa olsun, insanların hamburger köftelerini annelerinin yaptıkları köftelere benzetmelerinin sırrı işte bu testlerde yatmaktadır.

1981 yılında Türkiye’de marka tescilini gerçekleştirmiş olan Pino, 1983 tarihinden itibaren, ülkenin lider gıda kuruluşları ile işbirliğine giderek ürünlerinin bugünkü standart alt yapısını oluşturmuştur.

    
Bugün 33.yılını kutlayan firmamız,8 şubesi ve franchise sistemi ile güçlenmeyi hedeflemekte, açtığı her yeni şubesinde küresel firmalara karşı başarısını kanıtlamaktadır. Aynı zamanda kalitesinden, eşsiz lezzetinden  ve gülümseyen hizmet anlayışından ödün vermeden her geçen gün daha da güçlenerek büyümektedir.

Bu büyümede bizimle beraber olan lider firmaların katkıları cok onemlidir. Burger ürünleri ülkenin devleşmiş isimlerinden pınar gurubu tarafından “PİNOBURGER” etiketiyle ve hiçbir kimyasal katkı kullanmaksızın 0 dana etiyle üretilmektedir. Soslarımız, ekmeklerimiz, piliç etlerimiz ve pizzalarımız da yine özel formüllerle hijyenik koşullarında ve sağlık standartları göz önüne alınarak üretilmektedir.

Firmamız aynı zamanda halk sağlığı ve hijyen konusunda Mavi Bayrak' lı bir işletmedir. Çok az sayıda işletmeye verilen bu belgeyle Pino, sınıfında gıda guvenliği ve hijyen konusunda lider konumdadır.

Gıda mühendisimiz tarafından düzenli yapılan testlerle ürünlerimizi, Gölge müşteri temsilcilerimiz ile müşteri memnuniyetimizi ve kurumsal tedarikçilerimizle ürün kalitemizi hep en üst düzeyde tutmak öncelikli şirket politikamızdır.